• Historia Przedszkola .

    Tworzymy rodzinny klimat, w którym dziecko czuje się dobrze i bezpiecznie. Budujemy atmosferę zaufania w środowisku rodzinnym i przedszkolnym

Wrzosów – to najładniejsza część Burakowa, głównie za sprawą sąsiedztwa Parku Młocińskiego, regularnych działek, tworzących leśny klimat sosen i wrazenie ładu przestrzennego – okolice kościoła i restauracji Wrzos. Właścicielem tego terenu (tzw. Gór Burakowskich) od 1914 r. był Józef Przyłuski. 

 

Oficjalna nazwa osady, na której znajdowała się posiadłość doktora Józefa Przyłuskiego, nosiła nazwę Buraków. Ta połozona na granicy z Warszawą, pomiędzy Lasem Młocińskim, Wisłą i ulicą Brukową, dzielnica Łomianek moze pochwalić się bogatą historią. Juz w XVI wieku królowa Bona załozyła na tych terenach młyny, a w 1636 roku starosta warszawski zlokalizował tu miasto (właściwa nazwa Borakowo – od borów). Buraków nie cieszył się długo prawami miejskimi – 20 lat później, podczas Potopu Szwedzkiego, został całkowicie zniszczony, jednak z czasem odrodził się jako wieś. 

 

Od wieków Buraków związany był z Młocinami. Równiez obecnie ma się wrazenie, ze Park Młociński, wraz z częścią Burakowa, zwaną Wrzosowem, tworzą całość. Historyczne są tez nazwy ulic: 11 Listopada, księcia Józefa Poniatowskiego, króla Jana III Sobieskiego, Stefana Czarneckiego, Tadeusza Kościuszki. Od lat 50. ubiegłego wieku Buraków funkcjonował jako odrębna jednostka administracyjna. W 1990 roku wszedł w skład nowo powstałego miasta i gminy Łomianki.

Chcesz wiedzieć więcej - zadzwoń